Yıldızlararası seyahat için önemli adım atan Çin

3 min


0
1 Paylaşım

Uzaya çok sayıda farklı şekikde kullanım amaçları olan uydu ve roket fırlatan Çin, iki aşamadan oluşan ve güneş sisteminin hepsini alacak olan bir projeye çalışıyorlar. Bilim adamların’ın yürüttüğü proje yıldızlararası seyahat amacını oluşturuyor. Bu iki aşamadan oluşan Interstellar Heliosphere Probes isminde bu projeye göre önce heliosferi keşfedip sonra’da yıldızlararası uzayda dolaşacak olan iki uzay aracı/sondadan oluşuyor.

Yıldızlararası seyahat

Zong Quigang yönetimindeki bilim ekibi, iki uzay aracını biri baş, diğeri kuyruk olmak üzere birbirlerine ters yol şeklinde yollayacak. İlk keşif aracı IHP-1, 2024 yılında heliosferin başı istikametine, IHP-2 ise tam tersi yöne, heliosferin kuyruğu yola yollanacak.

IHP 1 ve 2, heliosfere varabilmek için dünyanın ve Jüpiter’in yer çekimi yardımından yararlanarak ivme kazanacak. Öngörülen senaryoya göre 2024’te fırlatılacak olan IHP-1 2025 ve 2027’de dünya üzerinden, 2029’da da Jüpiter üzerinden geçecek ve heliosfere 2049’da varacak.

IHP-2’ tamamen farklı. 2033’te Jüpiter’in üzerinden geçecek olan araç Neptün’e 2038’de varacak. IHP-2, Neptün’ün atmosferine küçük bir sonda bırakacak ve oraya girişini gözlemleyecek. Bu aşamadan sonra IHP-2,güneş sisteminin bilinmeyen noktaları yönünde gidecek,


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz