Zihin İle Kontrol Edilebilen Robotik Kol

2 min


0

Teknolojinin ilerlemesi her geçen gün bizleri şaşırtmaya devam etmektedir. Mellon Üniversitesi araştırmacıları zihin ile kolayca kontrol edilebilen bir robotik kol geliştirmeyi başardılar. Üstelik bunu beyne herhangi bir implant yerleştirmeye gerek kalmadan yaptılar.

Bu noktada bir robotik kola sahip olmak için 2 şıkkınız bulunmaktadır. Birincisi beyne bir implant taktırarak bu işi yapabilirsiniz. Diğer seçenek ise kemik üzerinden beyin dalgalarını sezebilen bir teknoloji aracılığı ile robotik kolu kontrol edebilirsiniz. İlk seçenekte kontrolünüz daha rahat ve kolay olurken, ikinci şıkta kontrolü daha zor bir mekanizma bulunmaktadır. Carnaige Mellon Üniversitesi araştırmacıları iki seçenek arasındaki orta yolu bularak sürekli ve kolay kontrol edilebilen robotik bir kol geliştirdiler.

Araştırmacılar, EEG başlığı giyerek kişinin beyninin derinliklerine sinyal ulaştırabilen bir ara yüz oluşturmak için makine öğrenmesi tekniklerini kullandılar. Buna istinaden robotik kol sistemdeki göstergeyi sürekli ve titremeden başarılı bir şekilde takip etti.

Zihin tarafından kontrol edilebilen robotik kol, felçli hastalara bir umut ışığı olmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win
Bedir Sarı
Bedir Sarı, BBS TEKNOLOJİ kurucu ortağı ve Teknonoji.com kurucu ortağıdır. Hayatı teknonoji olan bir insan düşünün işte hepsi bu.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz